MARCIN PINIAK NEWS

Share this post

OCALIĆ AMAZONIĘ

piniak.substack.com

OCALIĆ AMAZONIĘ

UMYJ SWOJE MISKI ;-)

MARCIN PINIAK
Dec 2, 2022
Share this post

OCALIĆ AMAZONIĘ

piniak.substack.com

MANIFEST OBROŃCÓW LASÓW DESZCZOWYCH

Benny Wenda, Jean Wyllys, i Julie Wark
counterpunch.org

DLACZEGO MANIFEST?

W tym strasznym stanie, w jakim się obecnie znajduje, planeta Ziemia krzyczy o ruch od małych do dużych, ale nie w zwykłym sensie małych błagających dużych (= potężnych) o pomoc, ponieważ duże siły są piekielnie silne, by pogorszyć sytuację. Chodzi nam o to, że wszyscy muszą się zjednoczyć, aby naprawić tę katastrofę: Rdzenne społeczności lasów deszczowych, tonące wyspy jak Tuvalu, okupowane kraje jak Papua Zachodnia, i miliony na miliony jednostek, młodych i starych, którzy wszyscy dzielą te same obawy i lęki. Ta planeta jest nasza, a „nasza” obejmuje wszystkie gatunki. Nie jest ona prywatną własnością mocarstw, które ją pustoszą za pomocą globalnego systemu gospodarczego, który wyprodukował „własnych grabarzy”.

To się zaczęło już dawno temu. Aby kapitalizm mógł zaistnieć, musiały zostać zniszczone wierzenia łączące ludzi ze zwierzętami, ziemią, słońcem, gwiazdami, księżycem, morzami, rzekami i skałami. Wymagało to również oddzielenia ludzi od zwierząt, które eksploatują. Dziś pogarda dla zwierząt i ich siedlisk leży u podstaw globalnego systemu, który spowodował kryzys klimatyczny. W swoich sterylnych, wysokich (dosłownie z dala od ziemi), klimatyzowanych biurach ze sztucznymi egzotycznymi roślinami, ludzie, którzy podejmują decyzje o losie planety, są również najbardziej wyobcowani z natury, najbardziej odpowiedzialni za ataki na przyrodę. W 1932 roku jedenastu gniewnych autorów frankofońskich napisało, że mocarze, wiedząc, że „ich dni są policzone i odczytując zgubę systemu w światowym kryzysie (…) polegają bardziej niż kiedykolwiek na swoich tradycyjnych metodach rzezi, aby egzekwować swoją tyranię”. To się wciąż dzieje.

CZYTAJ WIĘCEJ >>

SIEĆ DRÓG POWODUJE ZNISZCZENIA W CAŁEJ AMAZONII

Antenor Savoldi Junior/Mongabay
dgrnewsservice.org

PRZEŁOMOWE BADANIE WYKORZYSTUJĄCE DANE SATELITARNE I ALGORYTM SZTUCZNEJ INTELIGENCJI POKAZUJE, JAK ROZPRZESTRZENIANIE SIĘ NIEOFICJALNYCH DRÓG W CAŁEJ AMAZONII NAPĘDZA POWSZECHNE WYLESIANIE.

Jedna z takich dróg jest na skraju przecięcia korytarza społeczno-środowiskowego Xingu, co stwarza poważne ryzyko przyczynienia się do przesunięcia Amazonii poza kluczowy punkt krytyczny.Niechronione tereny publiczne stanowią 25% całej sieci nielegalnych dróg, a eksperci twierdzą, że stworzenie większej liczby obszarów chronionych mogłoby powstrzymać rozprzestrzenianie się i spowolnić zarówno wylesianie, jak i zagarnianie ziemi. Oficjalnie usankcjonowane drogi, takie jak Trans-Amazońska Autostrada, również wymagają lepszego planowania, aby zminimalizować ich wpływ i zapobiec wzrostowi nielegalnych odrostów, mówią eksperci.

Ameryka ma długą historię okupacji opartej na niszczeniu przyrody i brutalnym masakrowaniu rdzennej ludności, a wszystko to w imię określonej idei „postępu”. Brazylijska dyktatura wojskowa, która rządziła w latach 1964-1985, przyjęła tę ideologię do tego stopnia, że miała specyficzne motto – „zintegrować się, aby się nie poddać” – dla swojego nacjonalistycznego projektu dotyczącego Puszczy Amazońskiej. Ten sposób myślenia jest wciąż żywy w systematycznym i niekontrolowanym rozprzestrzenianiu się nieoficjalnych dróg w Amazonii, a skala tego zniszczenia staje się coraz bardziej oczywista.

CZYTAJ WIĘCEJ >>

Imazon (Amazon Institute of People and the Environment) jest brazylijską instytucją badawczą, której misją jest promowanie ochrony i zrównoważonego rozwoju w Amazonii. Jesteśmy organizacją zajmującą się badaniem i proponowaniem rozwiązań problemów związanych z wykorzystaniem i zachowaniem zasobów naturalnych Amazonii.

W ciągu 31 lat istnienia Imazon opublikował około 700 prac technicznych w formie artykułów w międzynarodowych czasopismach naukowych, a także ponad 100 książek i broszur, które służą jako wsparcie przy podejmowaniu decyzji przez rząd, sektor prywatny i społeczeństwo obywatelskie.

CO ROBIMY

Cała nasza wiedza z zakresu badań i monitoringu na temat Amazonii stawia nas na pozycji globalnego lidera w zakresie danych i technologii, które służą jako punkt odniesienia dla wielu organizacji na całym świecie. Imazon działa w oparciu o trzy filary: rygor naukowy, podejście empiryczne i poszukiwanie rozwiązań. Ta metodologia jest tak skuteczna i spójna, że posłużyła jako model dla innych instytucji, które tworzą mapy innych biomów w Brazylii i na świecie, a nawet do stworzenia platformy Google Earth Engine.

Od 2008 roku Imazon wydaje Biuletyn Wylesiania (SAD), publikację, która przedstawia niezależne i przejrzyste dane na temat wylesiania i degradacji w Amazonii Prawnej, wykorzystując najwyższą technologię, aby kierować zmianami zachowań, które skutkują znaczną redukcją zniszczeń lasów w zrównoważonym rozwoju.

ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ

Bronimy modeli zrównoważonego rozwoju w regionie Amazonii, które mogą generować dochody i miejsca pracy, szanując niezastąpione zasoby naturalne. Modele te są przenoszone do różnych społeczności lokalnych, a także do instytucji publicznych.

DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA

Imazon szanuje, ceni i zachęca do zrównoważonego wykorzystania zasobów leśnych. Niektóre z naszych projektów pracują bezpośrednio przy szkoleniu w zakresie zrównoważonych praktyk rolniczych i pozyskiwania bogactw, promując również akcje zalesiania, ze szkoleniem dla agentów środowiskowych i społeczności lokalnych.

W ramach tych działań, co tydzień publikujemy Cennik Produktów Leśnych.

WSPIERANIE ZARZĄDZANIA PUBLICZNEGO

Amazon, Imazon wspiera wzmocnienie agencji środowiskowych w miejscach o krytycznym wylesieniu. W ciągu ostatnich 10 lat firma Imazon przeszkoliła 700 techników z Sekretariatów Miejskich, którzy zdobyli praktyczne doświadczenie w zakresie najlepszych procedur kontroli, denuncjacji i powiadamiania o działalności zanieczyszczającej środowisko.

POLECAM:

Jasny Umysł – Buddyzm, nauka, kultura I Naszym gościem jest Mistrz Dharmy Igor Piniński, z którego inicjatywy powstał buddyjski projekt ekologiczny Original Buddha Temples. Igor JDPSN zaczął praktykę w Szkole Kwan Um w 1995 roku, a w 2013 roku otrzymał inka i został nauczycielem. Zawodowo zajmuje się produkcją filmów edukacyjnych, dotyczących między innymi nauk przyrodniczych i klimatu. Mieszka w lesie, który sam posadził 30 lat temu. Rozmowę przeprowadził Michał Bo Soen Gonczarski.

Więcej na temat projektu OBT:

https://www.originalbuddhatemple.org

Share this post

OCALIĆ AMAZONIĘ

piniak.substack.com
Comments
TopNew

No posts

Ready for more?

© 2023 Marcin Piniak
Privacy ∙ Terms ∙ Collection notice
Start WritingGet the app
Substack is the home for great writing